Haberler

​Halı Festivali Resim Sergisi ile Başladı

2471
8-05-2015

Halı Festivali Resim Sergisi ile Başladı

Uşak Belediye Başkanı Uşak halıları için etkin bir çalışma içinde olduklarını belirtirken, halıların tanıtımında festivalin katkısının büyük olacağını aktardı.

Uşak Belediyesi’nin ilk defa düzenlediği Uluslararası Halı Festivali’nin açılışı gerçekleştirildi. Uşak Kent Tarihi Müzesi’nde Ressam Dilek Saydam ve öğrencilerinin halı temalı resimlerinin gösterildiği resim sergisi ile açılış gerçekleşirken, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, AK Parti Uşak Milletvekili Adayları Eyüp Gökhan Özekin ve Hüseyin Keskin, yerli ve yabancı davetliler de açılışa katıldı.

Festivalle tanıtımı etkin kılacağız

“İlimizin önemli değerlerinden birisi olan halımızı tanıtmak ve hak ettiği yerlere getirmek için bir ilki gerçekleştirdik” diye konuşan Belediye Başkanı Nurullah Cahan,  bu konuda geri dönüşlerin olumlu olacağına inandıklarını vurguladı. Halılar ile ilgili bir yıl içinde başarılı bir çalışma yaptıklarını bildiren Cahan, “ Belediyemizde göreve gelmemizin akabinde halılarımızın eskisi gibi ilimiz ile özdeşleşmesi ve kentimize her anlamda katkı sağlaması için ciddi bir çalışma içine girdik. Halımız bizim en değerli kültürel varlıklarımızdan birisidir. Bu nedenle Dokur Evi’nde ekiplerimiz önemli bir tanıtım çalışması yaptılar. Bunun akabinde halılarımıza olan ilgi arttı ve talepler de beraberinde geldi.  İşte bu ilginin daha da artması için kurumsal bir organizasyon gerekliydi. Biz bu yıl bunun ilkini gerçekleştirerek bir adım atmış olduk. Uluslararası Halı Festivalimiz her yıl daha da güzelleşecek ve halıların tanıtımında büyük etki sağlayacak” dedi.

Halılar ile ilgili birçok farklı projelerinin olduğunu dile getiren Cahan, projelerin can bulması ile hedeflerine ulaşacaklarına inandıklarını belirtti.

Yerelde de vatandaşlarımız tanıtım elçisi olacak

Yerelde de halıların yaygınlaşmasını istediklerini aktaran Cahan, ”Hemşehrilerimizin sahip çıkması ile daha güzel noktalara geleceğiz” ifadesini kullandı. Cahan, “Halılarımız her şeyiyle doğal olmakla beraber el emeği göz nurudur. Her ilmeğindeki emek paha biçilemezdir. Kullanım açısından da son derece dayanıklı olan halılarımız dünyanın her yerinde hala övgü almaktadır. Durum böyle iken biz de doğal tanıtım elçilerinin ortaya çıkmasını istiyoruz. Bu durumda vatandaşlarımıza büyük iş düşüyor. Yakın bir zamanda ilimizde her eve Uşak halısının girmesini sağlayacağız. Doğal tanıtım elçilerini bu şekilde oluşturacağız. Ayrıca dokuyucu sayısını arttırarak gelecek nesillere kültür mirasımızı sağlıklı bir şekilde bırakacağız” diyerek sözlerini noktaladı.  

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Nurullah Cahan ve katılımcılar açılış kurdelesini birlikte kestiler.

0.0
Son Düzenlemeler: -/-
İlgili İçerikler: GURBETÇİ FESTİVALİ'NDE ANKARALI AYŞE RÜZGARI GURBETÇİ FESTİVALİ RENKLİ ETKİNLİKLERLE BAŞLADI Uşak Belediyesi Gurbetçi Festivali Program Akışı Moda Fest'te Tarihe Yolculuk: 'Cumhuriyet Dönemi Kıyafet ve Aksesuarları Sergisi' Kentin İlk Moda Festivali Moda Fest Başladı! Sanata Doyuran Festival Başladı HASRET SON BULDU DRİFT FESTİVALİ UŞAKLILARLA BULUŞTU Kurtuluş Kum Voleybol Turnuvası Atapark'ta Başladı UŞAK BELEDİYESİ 4. TİYATRO FESTİVALİ'NE KATILACAK EKİPLER BELLİ OLDU Türkiye'nin En Büyük Kısa Film Festivali Uluslararası Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali
festivali açılış halı