Haberler

UŞAK BELEDİYESİ ÇOCUKLAR İÇİN TEKNOLOJİYE PENCERE AÇIYOR

1354
9-12-2021

Çocuklar Robotik Kodlama ve Zeka Yapım Atölyesi’yle geleceğe hazırlanıyor

Uşak Belediyesi tarafından kurulan Robotik Kodlama ve Zeka Yapım Atölyesi, birbirinden farklı tasarımların ve deneylerin hayat bulduğu bir merkez haline geldi. Teknolojiye meraklı ve bu konuda yetenekli ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin katıldığı atölyede, çok sayıda robot ve deney yapılıyor.

Dikilitaş Mahalle Konağı’nda faaliyet gösteren Uşak Belediyesi Robotik Kodlama ve Zeka Yapım Atölyesi, uzman öğretmenler eşliğinde birbirinden farklı yetenekteki çocukları ağırlıyor. Yaklaşık 60 öğrencinin sabit olarak devam ettiği atölye aynı zamanda her hafta farklı ilk ve ortaokullardan misafir öğrencilere ev sahipliği yapıyor. Atölye bünyesinde açılan ve kendi seviyelerine uygun kurlarda eğitim alan minikler; bilişim öğretmenleri liderliğinde robot tasarımları ve farklı malzemelerden çeşitli figürler yapıyor. Çocukların hem bilişsel gelişimini hem de el ve göz koordinasyonlarını geliştiren atölye; teknolojik anlamda da geleceğe açılan bir pencere niteliği taşıyor. Atölyede gördükleri derslerde öğrendikleri bilgilerle ortaya birbirinden farklı robotlar çıkartmanın gururunu yaşayan minikler; aynı zamanda öğretmenleri eşliğinde gerçekleştirdikleri deneylerle de keyifli vakit geçirmiş oluyor.

HEM SABİT HEM MİSAFİR ÖĞRENCİLERİMİZ VAR

Robotik Kodlama ve Zeka Yapım Atölyesi’nde görev yapan Bilişim Öğretmeni Melek Aslan, tamamen ücretsiz olarak düzenlenen derslere seviye tespit sınavıyla belirlenen 60 sabit öğrencinin devam ettiğini belirtti. Haftaiçi ilkokul ve ortaokul olmak üzere farklı okullardan sınıfların gelip burada eğitim görebildiğini belirten Aslan, “Çocuklarımız bu atölyede her hafta robot yapıyor ve bu robotları evlerine götürüyor. Onların yüzündeki mutluluğu görmek bizi de gerçekten çok memnun ediyor.” dedi. Kursu bitiren öğrencilerin bir üst seviyeye geçmesi için seviye tespit sınavı yapıldığını ve akabinde bitirme belgesi verildiğini anlatan Aslan, “Seviyesi yüksek olan ve bu işi gerçekten seven çocuklar proje grubuna dahil ediliyor ve ülke çapında düzenlenen çeşitli yarışmalara katılıyor.” dedi.

ATÖLYENİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Aslan, “Atölyemiz temel seviyede çocuklarımıza planlama yapabilmeyi, algoritmik düşünce yeteneğini geliştirmeyi, matematiğe olan sevgilerinin artmasını, mühendislik ve el becerilerinin gelişmesini sağlıyor. Bu sayede miniklerimiz mantıklı düşünebilmeyi, bazı derslerde ve günlük hayatlarında planlı bir şekilde hareket edebilmeyi öğreniyor. Biz temel seviyede çocukların mühendislik becerilerini geliştirebilmek için lego tasarım yapıyoruz ve bu legoları kodlama üzerinden çalıştırıyoruz. Bu sayede yazılıma giriş yapmış olan çocuklarımız öğrenirken bir yandan da eğleniyor. Ardından kağıt üzerinde kodlama ve yer yön bilgisini de basit robotlarımızla öğreniyoruz. Scracth ve MBlock programlarıyla kod yazmaya başlıyoruz. İleri seviyelerde çocuklarımız görüntü işlemeyi ve hatta akıllı sistemleri tasarlamayı da öğrenebiliyor. Önderliğinde bu projeyi yürüttüğümüz Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çakın’a tüm desteklerinden dolayı teşekkür etmek istiyor; tüm öğretmenlerimizi öğrencileriyle atölyemize beklediğimizi eklemek istiyorum.” dedi.

UŞAKLI ÇOCUKLAR İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS

Nihat Dülgeroğlu İlkokulu Bilişim Öğretmeni Burak Yavaş, misafir olarak katıldıkları Robotik Kodlama ve Zeka Yapım Atölyesi’nin öğrenciler için büyük bir hizmet olduğunu belirterek Uşak Belediyesi’ne teşekkür etti. 1/B sınıfında okuyan toplam 37 öğrencinin burada eğitim aldığını belirten Yavaş, “Bu öğrenciler iki aydır kursa devam ediyor ve eğitim öğretim döneminin sonuna kadar da devam edecekler. Öğrencilerimiz bu gibi merkezlerin sayesinde daha bilimsel ve algoritmik düşünme becerilerine sahip, farklı bakış açıları kazanmış bireyler haline geliyorlar. Bir problemle karşılaştıklarında doğru bir çözüm yöntemi geliştirebiliyorlar. Bu da ileriki yaşamlarında sahip olacakları iletişim becerilerinde ve kendilerini ifade etme biçimlerinde çok ciddi önem taşıyor” dedi.

Bu tarz merkezler sayesinde bilime ilgi duyan nesiller yetişebileceğini kaydeden Yavaş, böyle bir hizmeti kendilerine sundukları için Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’a özel olarak teşekkürlerini iletti. Her geçen gün ilerleyen teknolojiyi takip etmek ve yeniliklerden haberdar olup çağa ayak uydurmak adına bu tip bilimsel atölyelerin gerekliliğini anlatan Yavaş, ücretsiz sunulan bu hizmetin, geleceği inşa edecek olan çocukların eğitimi için büyük önem taşıdığının altını çizdi.

MİNİKLER DE EĞİTİMLERDEN DUYDUĞU MEMNUNİYETİ PAYLAŞTI

Zeynep Öykü, “Çok mutluyum. Teknolojiyle alakalı şeyler öğreniyoruz, robotlar ve deneyler yapıyoruz. Burayı çok seviyorum. Başkalarına da buraya gelmelerini tavsiye ediyorum.” dedi.

Uzun zamandır Robotik Kodlama ve Zeka Yapım Atöylesi’ne geldiğini dile getiren Eymen Efe Yılmaz ise, “Robotlar ve deneyler yapıyoruz. İlk yaptığım deneyle hayallerimin gerçek olduğunu söyleyebilirim. Bu yeri bizim için kurmuşlar, çok teşekkür ederim.” diye konuştu.

0.0
Son Düzenlemeler: -/-
İlgili İçerikler: "TARİH BOYUNCA UŞAK HALISI" KİTABI GÖRÜCÜYE ÇIKTI UŞAK BELEDİYESİ'NDEN SOSYETE PAZARI'NA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME Uşak Merkez Işık Mahalesi'nden Süleyman Tekdemir Uşak Merkez Atatürk Mahallesi'nden Cemal Çakın UŞAKLI KADINLAR UKAMER ATÖLYELERİNDE BULUŞTU UŞAK'IN VİZYON PROJESİNDE SÜREÇ BAŞLADI UŞAK'TA İKİ PROJENİN RESMİ AÇILIŞI YAPILDI BAKAN MEHMET ÖZHASEKİ UŞAK'A GELİYOR UŞAK BELEDİYESİ, 11 BİN FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURUYOR UŞAK'TA HER MAHALLEYE EN AZ 100 FİDAN
uşak uşak belediyesi dikilitaş mahalle konağı mehmet çakın Robotik kodlama atölye