Haberler

Belediye'nin Dokunuşlarıyla Uşak Halıları Görücüye Çıktı

3307
16-12-2016

Belediye’nin Dokunuşlarıyla Uşak Halıları Görücüye Çıktı

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, “Atalarımızın yadigarı Uşak Halılarına sahip çıkıyoruz” dedi.

Uşak Belediyesi, İş-Kur İl Müdürlüğü ve Uşak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirilen Geleneksel El Halısı Dokuyucu Kursunda emeği geçen bayan kursiyerlere kurs sonu başarı sertifikası verildi. 4,5 ay boyunca kurs gören 20 kursiyer bayan, emekleri karşılığında ücret alarak aile bütçelerine de katkıda bulundu. Uşak Belediyesi Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen sertifika töreninde Tarihi Uşak Halılarının sergi açılışı da yapıldı. Asırlardır motifleri ve kalitesi ile tüm Dünya’ya nam salan Uşak Halıları 1 hafta boyunca Uşak Belediyesi Hizmet Binasında vatandaşlara sergilenecek. Sertifika törenine Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın yanı sıra Başkan Yardımcısı Hakan Uludağ, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Uzun, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Kurslarımız Birer Eğitim Yuvası Oldu

Uşak Halılarının ecdadımızdan birer emanet olduğuna değinen Belediye Başkanı Nurullah Cahan, “İşkur ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzle birlikte organize ettiğimiz kursta 20 tane bayan kursiyerimiz el emeği göz nuru halılarımızı hem dokumayı öğrendiler hem de aile bütçelerine katkıda bulunma imkanı sağladılar. Kurslarımız bu noktada birer eğitim yuvası haline de gelmiş oldu. 15. ve 16. yüzyılın en değerli ve kullanabilir eseri olan Uşak Halısı Avrupa ve Osmanlı saraylarında çokça kullanılmış. Tarihi müzelerde halı denilince akla ilk gelen hep Uşak Halısı olmuştur. Bizlerde ecdadımızdan kalan bu nadide esere en iyi şekilde sahip çıkmaya çalışıyoruz” ifadesini kullandı. 

Tüm Halkımız Davetlidir

Önümüzdeki senede kurs hizmetine devam etmek istediklerini belirten Başkan Cahan,  “Hakiki kök boyası ve orijinal desenleri ile halılarımızı üretiyoruz. Bayanlarımıza bunu öğretmek istiyoruz ki bir el sanatları ve  becerileri olsun, aile bütçelerine de katkı sağlayabilsinler. Dokur evimizde çalışan bayanlarımız Uşak halımızı dokumaya her zaman devam edebilsinler diye inşallah önümüzdeki yılda İşkur ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzle ile birlikte yine kurslarımızı açmayı planlıyoruz. Özellikle Uşak Halısını öğrenmek isteyen genç kardeşlerimizin de kurslarımıza katılmalarını tavsiye ediyorum. Emeklerini en güzel şekilde desenlere yansıtan kursiyerlerimize ve personelimize çok teşekkür ediyorum. Halkımızla sergimizi paylaşmak adına 1 hafta boyunca halılarımız burada olacak. Tüm halkımız sergimize davetlidir” açıklamasında bulundu.

0.0
Son Düzenlemeler: -/-
İlgili İçerikler: UŞAK'TA BİR İLK UŞAK BELEDİYESİ KAYAAĞIL TERMAL TESİSLERDE KULLANILMAK ÜZERE SATEN KUMAŞ BİLEKLİK ALIMI DOĞRUDAN TEM UŞAK ULAŞIMDA ÇAĞ ATLAYACAK UŞAKLI GENÇLER MÜZİĞE DOYDU ÖZGÜR ÖZEL UŞAK'I KIRMIZI BEYAZA BOYADI UŞAK AKILLI DURAKLA TANIŞACAK UŞAK BELEDİYESİ'NİN BORÇLARI AÇIKLANDI BAKAN BAYRAKTAR UŞAK'TA MÜJDELER VERDİ TEKNOLOJİ BAKANI VE İLK TÜRK ASTRONOT UŞAK'TA GENÇLERLE BULUŞTU AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI MAHİNUR ÖZDEMİR GÖKTAŞ'TAN UŞAK'A ZİYARET
uşak belediyesi nurullah cahan sertifika uşak halısı dokur evi işkur halk eğitim merkezi