Haberler

​"Çanakkale Ruhu Asırlarca Yaşayacak"

2402
28-04-2016

“Çanakkale Ruhu Asırlarca Yaşayacak”

Belediye Başkanı Nurullah Cahan yeni neslin Çanakkale Savaşı’ndaki bilinç ile yetişmesi için çaba verdiklerini iletirken,”Ecdadımızın vatan savunması  için sağladığı birlik ve beraberlik nesillerden nesile sürecektir” dedi.

Çanakkale Zaferinin 101. yılı etkinlikleri kapsamında Çanakkale Geçilmez Savaş Malzemeleri  Müzesi’nin açılışı yapıldı. Müzenin açılışı Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşirken, açılışta  Uşak Valisi Ahmet Okur, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Yusuf Yalçın, il genel meclis ve  belediye meclisi üyeleri, AK Parti İl Başkanı Servet Kuş , daire müdürleri , öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Nesilden nesile

 Açılışta konuşma yapan Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Çanakkale ruhunun bugün de devam etmesinin önemine dikkat çekti. “Ecdadımız vatan savunması için din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın savaşmış ve ülkemizin bugünlere gelmesine katkı sağlamıştır” diye Cahan, “Çanakkale Savaşı asırlarca konuşulacak bir gerçek destandır. Atalarımız sadece bizlerin başka ülkelerin egemenliği altında yaşamamamız için yediden yatmişe, her ırktan savaşa girmiş ve benzerine az rastlanan bir zafer kazanmıştır. Bu  kendisinden kat ve kat büyük ordulara iman gücüyle savaşan ecdadımızın hikayesidir.  Bu nedenle bur tür müzelerin ilimizde olmasını önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

Savaştaki kullanılan eşyalar

Müzedeki eşyaların savaşta kullanılan eşyalar olduğunun altını çizen Cahan, “Çanakkale ruhunun Uşak’ta yaşlanması için sergi müzesini ilimize getirdik.  Buradan Çanakkale Savaşına ait tarihi eserlerimiz var. Ecdadımızın savaşta birebir kullandıkları materyaller burada sergileniyor. Biz Çanakkale ruhunun öğrenilmesini ve yayılmasını istiyoruz. Bu nedenle Çanakkale ile ilgili etkinlikler yapıyoruz. 07 Mayıs 2016 tarihinde bu düşüncelerle  Uşak’tan 33 tane otobüsü Çanakkale’ye hareket ettireceğiz” ifadesini kullandı.

6 yılda 10 milyon öğrenciye ulaştık

Çanaklale Müzesi Genel Koordinatörü Cengiz Yörükaslan  ise Uşak’ta olmaktan duyduğu mutluluğu anlatırken, “Çanakkale müzemiz 2010 senesinin başlarında gezici bir Müze konumuna geldi.  Biz müze fikri ortaya çıktığında kaygılar yaşıyorduk. Koca bir Çanakkale’yi, sırtımıza alığ nasıl anlatacağımız yönünde soru işaretleri taşıyorduk. Allah a şükür 6 senedir 10 milyona yakın öğrenciye Çanakkale’yi ve anlı şanlı zaferi ulaştırdık” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri müze serginin açılışını gerçekleştirdi.

0.0
Son Düzenlemeler: -/-
İlgili İçerikler: UŞAK'TA RAMAZAN'IN RUHU DOYASIYA YAŞANACAK 100 YIL SONRA AYNI BERABERLİK RUHU YAŞATILDI Ekip Ruhu ile Uşak'ı Güzel Gelecek Bekliyor
uşak belediyesi nurullah cahan marka şehir etkinlik çanakkale müzesi nesilden nesile çanakkale