Haberler

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM UŞAK'TAYDI

2163
5-08-2019

BAKAN KURUM UŞAK'A DEĞER KATACAK MÜJDELERLE GELDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Uşak'a ziyaret gerçekleştirdi. Bakan Kurum, kentte yürütülen projelere destek verdiklerini belirtti ve vatandaşları güzel hizmetlerle buluşturmak adına sağlanan iş birliklerinin sürdürüleceği mesajını verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çeşitli temaslarda bulunmak ve kentte yürütülen çalışmaları incelemek üzere Uşak’a ziyaret gerçekleştirdi. İlk olarak Uşak Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Murat Kurum, Vali Funda Kocabıyık'ın, AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş'in, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın'ın ve İlçe Belediye Başkanlarının bulunduğu İl Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

BAKAN MURAT KURUM: “UŞAK 2023’ÜN GÜÇLÜ ŞEHİRLERİNDEN BİRİ OLACAK”

Uşak Valiliği'nde yapılan İl Değerlendirme Toplantısı sonrasında bir basın açıklaması yapan Bakan Kurum, 2023'e giden yolda Uşak’ın güçlü bir şehir olacağını söyledi.

Toplantıda Uşak'a dair önemli konularda kararlar alındığını ifade eden Bakan Kurum, ortaya koyulacak projelerin İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından uygun geri ödemeli kredilerle destekleneceğini kaydetti. Uşak'taki çevresel koşulların da korunarak, şehrin marka değerini artıracak projelerin üretileceğini dile getirdi.

UŞAK'A BAKANLIK DÜZEYİNDE DESTEK

"Doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakan Kanyonumuz, Gediz havzamızdaki atık su arıtma tesisinin yetersizliği sebebiyle kirlenmektedir" diyen Bakan Kurum, bu kirliliğe dur demek amacıyla, 200 bin ilave nüfusa hizmet verecek önemli bir atık su arıtma tesisinin çok uygun kredi şartlarıyla İller Bankası Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle yapılacağını açıkladı.

Kurum, "Projeyi bu yıl içerisinde kararlaştıracağız, önümüzdeki yıl itibariyle de inşaatına başlayıp çok kısa bir sürede hizmete geçireceğiz. 50 milyon yatırım bedelli bu arıtma tesisi içinde Uşak Belediyemiz ve İller Bankası Genel Müdürlüğümüz bu projeyi ortak yürütecek. Bu sayede Uşak’ın hem havzalarında hem de şehir merkezinde atık su arıtma anlamında hiçbir problemi kalmayacak” dedi.

Uşak'ta ki, atık su, kanalizasyon ve içme suyu hatlarıyla ilgili sıkıntıların giderilmesi için İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından Uşak Belediyesi’ne 35 Milyon TL kaynak temini yapılacağını aktardı. 

KENT PARK TAMAMLANACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Uşaklılar için akıllarda soru işareti bırakan Kent Park projesinin en kısa sürede tamamlanarak Uşaklıların hizmetine açılacağını dile getirirken, proje hakkında şu detaylara yer verdi: “Kent Park alanında Uşaklı hayırseverlerin desteği ile 3 bin kişilik Selahattin Camii inşaatını Belediyemiz yürütecek. Kalan 70 bin metrekarelik alanda Millet Bahçesi'nin devamını yapacağız. Kalan bölgelerin yapımı etap etap gerçekleştirilecek. Bu bölümlerde, Millet Kıraathaneleri, kütüphaneler, el sanat atölyeleri yer alacak. Tescilli binaların tarihe uygun bir şekilde restorasyonunu yaparak gelecek nesillere aktaracağız. Kalan alanları yürüyüş yolu ve yeşillendirme çalışmaları yaparak değerlendireceğiz”

TARİHE MEYDAN OKUYAN UŞAK EVLERİ RESTORE EDİLECEK

Uşak'ın Karaağaç mevkiisinde yer alan ve tarihe meydan okuyan Eski Uşak Evleri’nin gelecek nesillere aktarılması adına önemli bir restorasyon projesi başlattıklarını ve projeyi Uşak Valiliği'nin yürüteceğini belirten Bakan Kurum, çalışma için Bakanlık tarafından 2 Milyon TL hibe verileceğini söyledi. Bölgede yer alan tarihi yapıların restorasyonu ile alanının turizme değer katmasını ve istihdamı artırmasını hedeflediklerini kaydetti. Bakan Murat Kurum, yine Valilik tarafından Clandıras Köprüsünün yer aldığı tarihi bölgede kültür merkezi inşa edileceğini ve bu alanda gençlerin çeşitli kültürel faaliyetlerini gerçekleştirebileceklerini paylaştı.

BAKAN MURAT KURUM: “BELEDİYEMİZ, ESNAFIMIZLA OMUZ OMUZA İSTİHDAMI ARTTIRACAK"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ın Uşak’a kazandıracağı önemli projelerden olan otogar ve yeni sanayi sitesi için gerekli destekleri sağlanacaklarını dile getirdi. Uşak Belediyesi’nin, işlevini yitirmiş, esnafın ihtiyaçlarını karşılayamayan eski sanayi sitesini taşıyarak kentsel dönüşüm projesiyle yeni bir sanayi sitesi inşa edeceğini açıkladı.

Bakan Kurum, projenin en yakın zamanda hayata geçmesi adına Uşak Belediyesi'nin esnaflarla bir araya geleceğini, hiçbir mağduriyetin yaşanmadan, şehrin kazanacağını, bu projeyi desteklediklerini bildirdi. Aynı zamanda şehrin içinde kalmış ve çeşitli sıkıntılara yol açan otogarın da taşınacağını bildiren Kurum, taşınan alanların yeşil alana dönüştürüleceğini duyurdu.

PROJELER YERİNDE İNCELENDİ

2023'e giden yolda çalışmaların etaplar halinde yapılarak Uşak’ı bulunduğu konumdan çok daha yukarıya çekecek projeler hayata geçirileceğini satır aralarında hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı, Belediye Başkanı Mehmet Çakın ile Uşak için yapılan ve yapılacak çalışmaları yerinde inceledi.

İncelemesine ilk olarak İl Milli Eğitim Binası’ndan başlayan Bakan Kurum, sırasıyla Millet Bahçesi, Kentsel Dönüşüm TOKİ, yeni sanayi sitesi, otogar ve Ulubey Kanyonları ile devam etti.

Bölgelerde kapsamlı incelemeler yapan Bakan Murat Kurum, Başkan Çakın’la istişarelerde bulundu.

İncelemelerin ardından ilk olarak AK Parti Uşak İl Başkanlığı’nı ziyaret ettikten sonra Uşak Belediyesi’ne gelen Bakan Kurum, Başkanlık makamında Şeref Defteri’ni imzaladı.

Uşak’a kazandırılacak önemli projelerin önünün açık olduğu mesajlarını veren Bakan Murat Kurum, kazandırılan her projede çevrenin ve doğa güzelliklerinin korunacağını, tarihi dokulara zarar gelmeyeceğini ve Uşak’ın 2023’ün güçlü şehirlerinden biri olacağını taahhüt etti.

Uşak'a ziyarette bulunarak hem inceleme hem de planlama ve istişarelerde bulunan Bakan Kurum müjdeleri de beraberinde getirdi.

Uşak'ta yeni stadyumun yapılmasına müteakip, eski stadın yerinin yeşil alan olacağını paylaşan Bakan Kurum, kentin yeni bir yapıya kavuşacağını vurguladı.

0.0
Son Düzenlemeler: -/-
İlgili İçerikler: BAŞKAN ÖZKAN YALIM'DAN TARHANA FESTİVALİ VE MURAT DAĞI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA TEKNOLOJİ BAKANI VE İLK TÜRK ASTRONOT UŞAK'TA GENÇLERLE BULUŞTU AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI MAHİNUR ÖZDEMİR GÖKTAŞ'TAN UŞAK'A ZİYARET Murat Doğan Ortaköy Köyünden Murat Yıldırım Murat Kır Murat Yaşar Murat Ünal Murat Parlak Murat Ali Uçak
uşak uşak belediyesi çevre ve şehircilik bakanı mehmet çakın murat kurum