Haberler

Kent Tarihi Müzesi'nde Ahilik Haftası Ödül Töreni Yapıldı

1688
17-09-2020

Uşak Belediyesi tarafından, Kent Tarihi Müzesi’nde 16-22 Eylül tarihlerini kapsayan ‘Ahilik Haftası’ nedeniyle bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikte esnaf ve Uşak protokolü bir araya geldi.

Bu yıl 33. kez kutlanan Ahilik Haftası için Uşak Belediyesi özel bir etkinliğe imza attı. Düzenlenen programda yılın Ahisi Hasan Alçıl’a, geçtiğimiz yılın Ahisi Mehmet Akşehirli’ye ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Atalay Savaş’a üzerinde Uşak’a dair özel ögelerin yer aldığı bir rölyef takdim edildi.

Öte yandan Uşak Belediyesi’nin hazırlamış olduğu “Son Ahiler” belgesel gösterimi yapıldı.

Programda, Belediye Başkanı Mehmet Çakın, AK Parti Uşak Milletvekilleri İsmail Güneş ve Mehmet Altay, esnaf odaları ve parti il temsilcileri yer aldı.

Etkinlikte konuşan Uşak Belediye Bakanı Mehmet Çakın, büyük emeklerle çalışan esnafların, Uşak’ın ve medeniyetimizin önemli bir parçası olduğunu belirtti.

Yıl boyunca şehrimize katkı sağlayan esnaflarla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Çakın, “Bu güzel etkinlik vesilesiyle yılın ahisi seçilen değerli Hasan abimizi tebrik ederek, onların çalışma disiplini ve ahlaki değerlerinin yeni yetişen genç çırak, kalfa ve ustalarımıza da birer öğüt niteliğinde olmasını temenni ediyorum.” dedi.

“Daima esnaflarımızın yanında olacağız”

Uşak Belediyesi olarak esnafla iç içe olan kurumların başında geldiklerini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Çakın, “Sizlerin sorunlarını hiçbir zaman göz ardı etmeden, hakkaniyetten ve hukuktan ayrılmadan, talep ve isteklerinizi karşılamaya gayret ediyoruz. Bizler esnaflarımızın daha iyi şartlar altında daha iyi imkanlarla çalışabilmeleri ve sanatlarını icra edebilmeleri adına her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Şehrimizi, ülkemizi yarınlara birlik içerisinde en güzel şekilde taşıyacağımıza inanıyor, bu vesileyle kıymetli esnaflarımızın Ahilik Haftası’nı gönülden tebrik ediyorum.” diye konuştu.

“Ahilikte insan, araç değil amaçtır”

Öte yandan etkinlikte konuşan Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Atalay Savaş, Ahiliğin 13. yüzyılda Türklerin İslamiyet’i toplu olarak kabul etmesiyle, bir düşünce ve yaşam biçimi olarak ortaya çıktığını belirterek, “Bu düşünce sisteminin Osmanlı’nın yükselişine ciddi katkılar sağladığını görüyoruz. Çünkü, ahilik kültürü insanı araç olarak değil amaç olarak görmektedir.” ifadelerini paylaştı. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’a organizasyon nedeniyle teşekkür eden Savaş, “Ahilik Haftamız dolayısıyla düzenledikleri bu etkinliğin, genç esnaf ve sanatkarlarımız için bir rehber niteliği taşımasını temenni ediyorum.” dedi.

“Ahilik kalplere yazılan bir düşünce sistemidir”

Etkinlikte söz alan AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş ise Ahilik Haftası etkinliklerinin bu sene diğer yılardan farklı olarak pandemi dolayısıyla daha buruk geçtiğini belirtti. Bu geleneğin yüzyıllardan beri var olduğunu kaydetti. Güneş, “Ahilik, bugün, Avrupa standartlarında yazılı hale getirilen, fakat o günlerde yazılı olmayıp kalplere yazılan bir düşünce sistemidir. Bu sistem esnaf ve sanatkarların hem yaşantısıyla hem mesleğiyle örnek olmasını, aynı zamanda da tüketicilerin haklarını koruması temelinde ilerleyen bir sistemdir. Kendisiyle birlikte komşunun da kazancını düşünen esnaflarımız vardı. Esnafımız satışının çok olmasından önce malının kalitesini düşünürdü” ifadelerini paylaştı.

“Üzerimize düşeni yapmaya hazırız”

AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay ise yaptığı konuşmada Ahilik Haftasını tebrik ederek, ahiliğin yüz yıllar boyunca dağarcığımızdan geçmiş önemli bir değerimiz olduğunu vurguladı. Günümüzde pandemi süreci dolayısıyla esnafların zor günler geçirdiğini belirten Altay, toplumsal birlik ve dayanışma ile bu sıkıntıların giderilebileceğini söyledi. “Bizler de sıkıntıda olan iş kollarındaki esnaf arkadaşlarımızın rahatlatılması için üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız” diyen Altay, ahi seçilen esnafı tebrik ederek sözlerine son verdi.

0.0
Son Düzenlemeler: -/-
İlgili İçerikler: KENTİN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI ÇOÇUK KENT'TE 23 NİSAN ÇOŞKUSU 23 NİSAN'DA EĞLENCE ÇOCUK KENT'TE ÇOCUK KENT'TE ŞENLİK RÜZGARLARI ESTİ ÇOCUK KENT UŞAKLILARIN HAFTA SONUNA RENK KATACAK ÇOCUK KENT İLK MİSAFİRLERİNİ AĞIRLADI UŞAK MERKEZ İSLİCE MAHALLESİ ÇARŞI UŞAK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ UŞAK BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU İSTANBUL'DAN ÖDÜLLE DÖNDÜ Tahsin Işıkkent UŞAK BELEDİYESİ İLE KENT YEŞİLE BÜRÜNÜYOR
uşak uşak belediyesi esnaf mehmet çakın ahilik haftası