Haberler

Kentin Geleneksel Değerleri Yaşatılıyor

548
15-06-2022

Uşak Belediyesi Kent Tarihi Müzesi'nde geleneksel değerleri korumak ve yaşatmak adına düğün canlandırması yapıldı.

Yaren Kültürünün önemli figürlerinden olan geleneksel düğün canlandırması etkinliğinde kına gecesi ve kına yakma, düğün yemeği yapımı ve ikramı, gelin çıkarma ve gelin alma gibi önemli gelenekler sergilendi. Etkinliğe Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Durmuş Akkaya da eşlik etti. 

Rengarenk yöresel kıyafetlerin ve yaren geleneğiyle oynanan halkoyunlarının büyük ilgi gördüğü etkinlikte ayrıca, damat tıraşı canlandırması, zilli def gösterisi ve ardı sıra diye adlandırılan düğün sonrası ikramlar ilgiyle izlendi. Gün boyu süren etkinlikte kültür dernekleri üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri aktif rol alırken; sergilenen oyunlarda eğlenceli ve renkli görüntüler güne damgasını vurdu.

Geçmişi Geleceğe Taşıdık

Müze sorumlusu Arkeolog Cengiz Doğan, temel amaçlarının geleneksel kültürümüzü yeni nesle ve halka tanıtmak olduğunu belirterek, “Kültürümüzü korumak ve yaşatmak çok önemli. Kentimizde faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşu ve kültür derneklerimiz bugün burada etkinliğimize katılarak bizlere destek verdi” dedi.

Kent Tarihi Müzesinin yıl boyunca çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptığının altını çizen Doğan; geçmişi geleceğe taşıyan bu önemli etkinliğe katılan herkese teşekkür etti. 

0.0
Son Düzenlemeler: 17 Haziran, 2022
İlgili İçerikler: 9. GELENEKSEL ATLI CİRİT TURNUVASI BAŞLADI Kentin İlk Moda Festivali Moda Fest Başladı! UŞAK BELEDİYESİ 7. GELENEKSEL CİRİT TURNUVASI SONA ERDİ Uşak'ın değerleri Amfi Tiyatro'da Devleşti KENTİN TARİH BEŞİĞİ ÖDÜLLE TAÇLANDI Uşak Belediyesi 5. Geleneksel Atlı Cirit Turnuvası'nda Kazanan Belli Oldu Uşak Belediyesi Geleneksel Ramazan Etkinlikleri Uşaklılara Keyifli Anlar Yaşatıyor UŞAK BELEDİYESİ DESTEKLİ 3. GELENEKSEL BAHARA MERHABA TENİS TURNUVASI SONA ERDİ AVRUPA KÜLTÜREL MİRASI GELENEKSEL OKÇULUK EU- ARCHERITAGE PROJESİ'NİN AÇILIŞ TOPLANTISI UŞAK'TA GER UŞAK'TA GELENEKSEL ESNAF FESTİVALİ BAŞLADI
uşak belediyesi kent tarihi müzesi Kültürel Değerler Yaren Kültürü Geleneksel Düğün Canlandırması