Haberler

​Sanat Akademisi Açılıyor

3032
16-11-2016

Sanat Akademisi Açılıyor

Cahan, “Kentin Sanat Potansiyeli Ortaya Çıkacak”

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan Belediye bünyesinde sanat akademisinin hayata geçmesi için çalışmalara başladıklarını iletirken, 2017 yılında kentte sanatın en iyi yerlere gelmesi için akademinin açılacağını duyurdu.

Uşak Belediyesi sanatın ve sanatçının yanında olan belediyecilik anlayışıyla çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Daha önce Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosunu hayata geçiren Belediye, sanat adına dev bir adım atmak için yeni projelerine can veriyor. Bu bağlamda Uşak Belediyesi Sanat Akademisi kuruldu. Uşaklı sanatçı Mutlu Keklik’in genel sanat yönetmenliğinde Atatürk Kültür Merkezi’nde  başlayan çalışmalarla, binada akademi için restore çalışmaları sürüyor. Çalışmaların bitmesinin akabinde ise faaliyetlere start verilecek. Akademi faaliyetleri içinde Türk Müziği topluluklarının kurulması, Türk Sanat Müziği, Türk Halk  Müziği, çocuk korosu, gençlik korosu ve Türk Tasavvuf Müziği korolarının kurulması yer alıyor. Ayrıca enstrüman kursları ile geleneksel ve modern müzik aletlerinin öğretilmesi hedefleniyor. Uşak’ın yeteneklerini kurumsal bir çizgide ön plana çıkarılması düşünülen akademide uluslar arası festivallerde Uşak’ın sanatsal değerleri de tanıtılacak. Akademiyle unutulan Uşak’a ait türküler de gün yüzüne çıkarılacak.

Sanatın başkentleri arasına gireceğiz

Konu hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Uşak’ı sanatın başkentleri arasına sokacaklarını iletti. Kentin sanatta yerel değerlerinin ön plana çıkmasını arzu ettiklerini anlatan Cahan, “İlimiz sanat potansiyeli bağlamında önemli bir şehirdir. Aşıklar diyarı olan kentimizin sanata olan aşkı da asırlardır söz konusudur. İşte biz bu potansiyeli ortaya çıkarmak için çaba veriyoruz. İlimizde sanat anlamında bugüne dek kurumsal bir yaklaşım söz konusu değildi. Biz bu noktada elimizi taşın altına koymak istedik. Daha önce açtığımız Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun akabinde Uşak Belediyesi Sanat Akademisi için harekete geçtik. Akademin aktif çalışması için Atatürk Kültür Merkezimizde restore çalışmalarına başladık. Genel Sanat Yönetmenimiz Mutlu Keklik ile birlikte Uşak’ta sanatta yeni bir sayfa açacağız” dedi.

Sanat daha çok gelişecek

Akademinin birçok işlevinin olacağını dile getiren Cahan sözlerini şöyle sürdürdü: “Akademimiz sanatı ilimizde ayağa kaldıracak. Öncelikle yeni neslin sanat potansiyelinin ortaya çıkması için mücadele edeceğiz. Bunun yanında Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Tasavvuf Müziği, gençlik ve çocuk korolarını yerel değerlerimizle Belediye bünyesinde canlandıracağız. Konusunda uzman eğitmenlerimizle geleneksel ve modern enstrüman kursları vereceğiz. Sanatsal değerlerimizi tüm dünyaya tanıtmak için mücadele edeceğiz. Tarihimizde ve kültürümüzde yer alan, fakat pek bilinmeyen türkülerimizi de canlandıracağız. ‘Uşak İçin Çal’ projemizle yerel türkülerimizi tanıtırken Uşak’ı da tanıtacağız. Kısacası yapacağımız çalışmalar ile sanatta marka olacağız”

 

   

0.0
Son Düzenlemeler: -/-
İlgili İçerikler: SANAT AKADEMİSİ MEYVELERİNİ TOPLUYOR AK Parti Uşak'ın Siyaset Akademisinde İlk Ders Verildi Sanat Akademisi'nden Eşsiz Bir Müzik Şöleni Uşak Belediyesi Sanat Akademisi'nin Galası Yapıldı Hüsnü Şenlendirici, Uşak Belediyesi Sanat Akademisinin Açılışına Katıldı Stadyum Battı Çıktı Cuma Günü Açılıyor Uşak Halısı Dünya'ya Açılıyor ​Huzur Park Köprülü Kavşağı Açılıyor ​Kemalöz Pazar Yeri Açılıyor Yeni Apartlar Yakında Açılıyor
nurullah cahan belediye başkanı yeni uşak sanat şehri sanat akademisi