Haberler

ŞEHİR TİYATROSU GÖKYÜZÜNDE BİR NOKTA'YI SEYİRCİYLE BULUŞTURDU

1637
10-01-2023

Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun merakla beklenen yeni oyunu seyirciyle buluştu. Doç.Dr.Birgül Yeşiloğlu Güler’in yazdığı ve Mehmet Toklu’nun yönettiği “Gökyüzünde Bir Nokta” isimli tiyatro oyununun prömiyeri yoğun ilgi gördü. İlk kez Uşak’ta Atatürk Kültür Merkezi’nde oynanantek perdelik oyuna Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın ve birçok sanatsever katılım sağladı.
Genel Sanat Yönetmenliğini Murat Çubukçu’nun yaptığı Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu yeni sezona hızlı bir giriş yaptı. Çalışmalarına geçtiğimiz yılın son aylarında başlanan oyunların ilki sahnelendi, performans seyirciden tam not aldı.Üç kadın oyuncunun sergilediği “Gökyüzünde Bir Nokta” insanın çaresiz kaldığı zamanlarda umudunu tazeleyen bir oyun olarak nitelendiriliyor. Biyografik dram kategorisinde yer alan oyun, cumhuriyet tarihinin pek bilinmeyen fakat önemli olan iki kadın figürünün anısını yaşatıyor. Oyun, düşle gerçeğin birbirine karıştığı olay örgüsü içerisinde izleyenlere “ölüm, zaman, kozmos, aşk ve umut” gibi kavramları yeniden irdeletiyor.

Oyunun ardından konuşma yapan Başkan Çakın, “Uşak gerçekten bir kültür sanat şehri. Salonu doldurarak bunu gösterdiğiniz için herkese teşekkür ediyorum. Göreve geldiğimiz zamanda da Uşak’ın kültür sanat şehri olmasının hakkını vereceğimizi söylemiştim. Belediyemiz bünyesinde faaliyet gösteren gerek Şehir Tiyatrosu gerek Kent Orkestrası gerek Akademi olsun gerçekten çok büyük özveriyle çalışıyorlar. Bugün de prömiyerini gerçekleştirdiğimiz oyun herkesi mest etti. Devam eden ve yeni başlayacak oyunlarımıza da tüm hemşehrilerimizi davet ediyorum. Atatürk’ün de söylediği gibi sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. Biz buna inanıyoruz ve bunun için üretmeye, çabalamaya devam edeceğiz. Ben tekrar bugün bizlerle birlikte olduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Bir sonraki etkinliklerde buluşmak üzere.” dedi.

“CİDDİ BİR EMEK VAR”

Oyunun yazarı Birgül Yeşiloğlu Güler ise prömiyerin ardından yaptığı konuşmasında, “Oyunun prömiyeri ilk defa Uşak’ta yapılıyor ve bu benim için çok büyük bir mutluluk. Belediye Başkanımızın oyunu izlemeye gelmiş ve izleyicilerin de salonu doldurmuş olması beni ayrıca gururlandırdı, mutlu etti. Çünkü oyunda ışığından yönetmenine, oyunculardan dekora kadar çok ciddi bir emek var.Uşak’ta olmaktan ve prömiyerin burada yapılmasından çok mutluyum.” diye konuştu.

GÜLER: “UŞAK BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU KOCAMAN BİR AİLE

”Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu hakkında görüşlerini dile getiren Güler: “Gördüğüm kadarıyla burada oturmuş bir sistem var ve şehir tiyatrosu kocaman bir aile olmuş. Herkes kendi gücü yettiğince taşın altına elini koyup iyi bir sanat ürünü oluşturmak için çabalıyor. Ayrıca Belediye Başkanımızla görüştüğümde her prömiyere gelmeye gayret gösterdiğini ve sanatsal etkinliklerin içerisinde olmaya çalıştığını söyledi. Bu bence çok değerli bir çaba. Çünkü bir şehrin yöneticileri sanata sahip çıkıyorsa şehirde yaşayan vatandaşlarda sahip çıkar. Bu çabasından dolayı Belediye Başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.” diyerek şehir tiyatrosuna ve emeği geçen herkese de teşekkürlerini iletti.

OYUN SEYİRCİLERDEN TAM PUAN ALDI

Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu Oyuncusu Ceren Berfin Er, “Bizim için zor ama çok gurur verici bir süreçti. Hem çok eğlendik hem de çok yorulduk ama seyircilerden aldığımız geri dönüşlere baktığımızda iyi bir iş çıkardığımızı gördük. Cumhuriyetimizin 100. Yılında böyle bir oyunu oynamaktan gurur duyuyoruz. Başta Belediye Başkanımız Mehmet Çakın olmak üzere katılım sağlayan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Seyircilerden Elif Hanım ise, “Bence gayet güzeldi, herkesin mutlu ayrıldığını düşünüyorum. Oyuncuların performansı çok güzeldi.”ifadelerine yer verdi.

Bir diğer izleyici Nursel Kocaoğlu ise, “Çok duygulandım. Keşke bizler de o dönemlerde yaşayıp vatanımız ve milletimiz için mücadele edebilseydik.” diyerek emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Tiyatronun bir diğer izleyicisi Selin Tuna, “Gerçekten harikaydı. Bu şekilde işlerin çıkması hepimizi çok mutlu ediyor. Zaten salon da tıklım tıklım doluydu. Ayrıca Atatürk’ün kadınlara verdiği desteği hepimiz biliyoruz. Birçok kadının da bunu gururla yaşattığını düşünüyorum. Tiyatroda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

OYUN DEVAM EDECEK

6-7 Ocak tarihlerinde prömiyeri gerçekleştirilen oyun 15 Ocak’ta Atatürk Kültür Merkezi’nde tekrar seyirciyle buluşacak.

0.0
Son Düzenlemeler: 10 Ocak, 2023
İlgili İçerikler: UŞAK'TA BİR İLK MAKAM ODASINDA BİR İLK BAŞKAN YALIM, RAMAZAN BAYRAMI MÜNASEBETİYLE BIR MESAJ YAYIMLADI BAŞKAN YALIM, İFTAR SOFRASINDA BİNLERCE VATANDAŞLA BİR ARAYA GELDİ BAŞKAN ÇAKIN'DAN GENÇLERE BİR ARMAĞAN DAHA ŞEHİRİÇİ OTOBÜSLERDE KARTLI SİSTEM KURULUMU BAŞLADI Bir Eylül Sanayi Sitesi Yağmur Suyu Hattına Kavuşuyor HER KULAÇ BAŞARIYA ATILAN BİR ADIM Fadime Şehirli Birol Kurtuluş
uşak belediyesi mehmet çakın uşak şehir tiyatrosu