Haberler

​Sel Sorunu Tarih Olacak

2972
13-10-2015

Sel Sorunu Tarih Olacak

Uşak Belediyesi kentin kanayan yaralarından birisi olan ve yağan yağmurlarda kenti çileye dönüştüren sel baskınları için kalıcı bir adım attı. Başkan Nurullah Cahan, “Uşak tarihinin en kapsamlı yağmur suyu deşarj çalışmasına başlayacağız” dedi.

Uşak Belediyesi özelikle kış mevsiminde yaşanan aşırı yağışların ardından ortaya çıkan seller ile ilgili kötü tablonun yok olması için yaptığı çalışmalarda önemli bir aşamaya geldi. Kentteki sel baskınlarını bitirmek için ana soruna temas eden Belediye, çok yakın zamanda kent tarihinin en kapsamlı sel sorunu önleme çalışmasına başlıyor. Yağmur suyu hattı yapımı için İller Bankası ile proje yapım işlemleri tamamlanırken, ihale süreci de kısa zamanda başlayacak. Projeyle yağmur suyu İzmir-Ankara Karayolu üzerinden yerin 10 metre altından mikro tünel sistemiyle 1.40 metre çapında borular vasıtasıyla Akkuş deresine deşarj edilecek. Bu sayede Hakkı Yağcı Caddesi, Dere Sokak ve Küçük Çarşı bölgesindeki sel baskını sorunu bitecek.

Tarih olacak

Uşak’ta bir daha sel sorununun konuşulmaması adına var güçleri ile çalıştıklarını ifade eden Belediye Başkanı Nurullah Cahan, sorunun ana kaynağını tespit ettiklerini aktardı. “Nitelikli bir çalışma ile yol haritasını belirledik. İlimiz sel sorununu artık konuşmayacak” diyen Cahan, “Göreve gelmemizin akabinde yaşanan yağışlarda özellikle bazı bölgelerde sorunlar yaşanıyordu. Biz bu sorunların artık son bulması ve hemşehrilerimizin çilesinin bitmesini istedik. Bu nedenle kısa sürede sorunun ana kaynağını tespit ederek yol haritası çizdik. Konunun çözümü için yaptığımız kapsamlı çalışmaların akabinde, uygulayacağımız yöntem ve çalışmaları masaya yatırdık. Projenin Ankara aşaması için de birimlerimiz özveriyle çalıştı. Sonuç olarak istediğimiz konuma geldik. Şimdiden sorunun çözümü adına hemşehrilerimize müjde verebilirim. Yakın zamanda sel sorununu tarih yapmak için çalışmalar başlıyor” dedi.

Uşak’ın sıkıntılarına hiçbir zaman duyarsız kalmadıklarını anlatan Cahan, hassasiyetle çalışarak Uşak halkının mutlu olması için çaba verdiklerine dikkat çekti.

Kanayan yaralar tedavi ediliyor

Cahan kentin büyük sorunlarına nüfuz ederek yok etmeye devam edeceklerini belirtirken, “İlimizde daha önceden süre gelen ve bitmeyen sorunlar vardı. Biz göreve gelmemizle beraber bu sorunları kalıcı olarak yok etmek adına projelerimize başladık. Öncelikle tehlike arz eden ve bulunduğu bölgelerin gelişmesine engel teşkil eden yüksek gerilim hatlarıyla ilgili etkin bir çalışma yaptık. Yakın zamanda bu çalışmalar bitecek. Ardından bir türlü başlayamayan Kentsel Dönüşüm Projesi’ni hayal olmaktan çıkardık. Bölge artık atıl bir konumdan hak ettiği konuma gelmeye başladı. Şimdi de sel sorununu bitireceğiz. Buna benzer sıkıntıları marka şehir hedefi koyduğumuz kentimizde yok edeceğiz” şeklinde konuştu.

0.0
Son Düzenlemeler: -/-
İlgili İçerikler: 06-03-2024 TARİH VE 77-78 SAYILI BMK 06.03.2024 Tarihli Belediye Meclis Karar Özetleri İlanı 06-03-2024 TARİH VE 75-76 SAYILI BMK 06-03-2024 TARİH VE 74 SAYILI BMK 06-03-2024 TARİH VE 80 SAYILI BMK 06-03-2024 TARİH VE 79 SAYILI BMK ZÜMRA KADINLARI ARTIK YÖRESEL ÜRÜNLER ÇARŞISI'NDA DA OLACAK 07-02-2024 TARİH VE 39-40 SAYILI BMK UŞAK'IN YENİ GÖZDESİ OLACAK TESİS GÖRKEMLİ KALABALIKLA AÇILDI UŞAK MİLLET BAHÇESİ 2. ETABI ŞEHRİN KALBİNDE İMZA OLACAK
uşak belediyesi nurullah cahan marka şehir sel sorunu uşak proje