Haberler

​Uşak Belediyesi ve STK'lar Çeçeli Kara Murat'ı Unutmadı

5121
14-03-2016

Uşak Belediyesi ve STK’lar Çeçeli Kara Murat’ı Unutmadı

Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Uludağ, Uşak’ın halk kahramanı olan Çeçeli Kara Murat’ı adıona yakışan bir şekilde sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte anacaklarını belirtti.

Uşak’ın Halk Kahramanı olan Çeçeli Kara Murat ilk defa adına yakışan etkinliklerle anılacak. Uşak Belediyesi ve sivil toplum örgütleri “18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü” etkinlikleri kapsamında Uşak’ın Halk Kahramanı Çeçeli Kara Murat için konferans bir dizi etkinlik yapacak. Çeçeli Kara Murat’ı Anma Etkinlikleri 19 Mart Cumartesi Günü “Çeçeli Kara Murat Kimdir?” konulu konferans ile başlayacak. Daha sonra 20 Mart Pazar günü düzenlenecek 17 kilometrelik “Çeçeli Kara Murat’ı Anma Yürüyüşü” ile son bulacak

İlk defa böyle anılacak

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Uludağ, Uşak’ın ve ülkemizin kurtuluşu için canını vermekten çekinmeyen Halk Kahramanı Çeçeli Kara Murat’ı sivil toplum örgütleriyle birlikte anmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. Etkinlikler hakkında bilgi veren  Uludağ, “Çeçeli Kara Murat ilimizin tarihinde son derece önemli bir noktada bulunmaktadır. İlimizin kahramanı olan Çeçeli Kara Murat’ın adına yakışan bir şekilde anılmasını bizlerde yürekten istiyorduk. Anma etkinlikleriyle ilgili bize öneriyi Uşak Rota Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü getirdi. Kulüp Başkanı Sayın Nasıf Uyar, kulüpleri ile birlikte, Uşak Tanıtım Gönüllüleri Kültür Derneği, Uşak Şehit Aileleri Dayanışma Derneği ve TEMA Uşak İl Temsilciliği gibi ilimizde kurulu bulunan sivil toplum örgütleri ile bu projeyi birlikte hazırladıklarını ve Uşak Belediyesi olarak destek taleplerini iletti. Biz de sivil toplum örgütlerimizin bu talebini belediye olarak memnuniyetle karşıladık” dedi.

Konferans ve yürüyüş düzenlenecek

Uşak’ın Halk kahramanı çeçeli Kara Murat’ın Uşak’ın Halk kahramanı olduğunu vurgulayan Uludağ, “Allah’ın izniyle bugünlere gelmemizde canlarını esirgemeyen Uşak’ın bu kahramanına sahip çıkmak ve onun kahramanlıklarını gelecek nesillere aktarmak adına ortaklaşa düzenlediğimiz etkinlikler programına tüm Uşak halkını bekleriz” dedi

Anma etkinlikleri programı ise şöyle oldu:

1-           ÇEÇELİ KARA MURAT KİMDİR? KONULU PANEL VE  ŞİİR DİNLETİSİ

(19 Mart 2016 Cumartesi Saat: 14.00 Atatürk Kültür Merkezi 1 Nolu salon)

Panel konuşmacıları:

Doç. Dr. Barış METİN (Uşak Üniversitesi tarih Bölümü. Öğretim Görevlisi)

Doç. Dr. Murat ÖNTUĞ (Uşak Üniversitesi tarih Bölümü. Öğretim Görevlisi)

(Ulaşabilindiği takdirde merhum Çeçeli Kara Murat’ın ailesi ve onu tanıyan köylüler )

Program Sunucuları:

Sibel UYAR (Necati Özen A.L. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni)

Mehmet YILDIRIM (Orhan Dengiz A.L. Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni)

2-           HALK KAHRAMANI ÇEÇELİ KARA MURAT’I ANMA YÜRÜYÜŞÜ

Sabah saat: 08.00 de Uşak Belediyesi önünden toplu olarak araçlarla hareket edilerek; Uşak Merkeze bağlı Aşağı Karacahisar Köyünde bulunan Çeçeli Kara Murat Kabrine ulaşılacak, burada yapılacak Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından merhumun ruhuna dualar okunacaktır.

Çeçeli Kara Murat Kabri onu anmak için yapılacak yürüyüşün başlangıç noktası olacaktır. Yürüyüşümüz yaklaşık 17 kilometre olup Uşak Belediye Binası önünde sonlandırılacaktır.  Buradan toplu bir halde Kırık Minare mevkiinde bulunan “Çeçeli Kara Murat Müzesi” ziyareti ile etkinlik bitecektir.

Yürüyüş parkuru köy içerisinden geçen ve kent merkezine bağlanan asfalt yol üzeri olarak belirlenmiştir.

UŞAK’IN HALK KAHRAMANI ÇEÇELİ KARA MURAT

Çeçeli Kara Murat Kimdir?: Çeçeli Kara Murat, Uşak'ın Banaz İlçesine bağlı Çamsu, O zaman ki adıyla Çeçe Köyü'nde yaşayan, çobanlık yaparak geçimini sağlayan bir genç... 1922 yılında Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nde perişan edilen Yunanistan'ın Küçük Asya Ordusu, İzmir'e ulaşmanın derdine düşer. Murat dağının eteklerinde koyunlarını otlatmakta olan, kara kuru aç ve sefil bir çobana rastlarlar. Kendilerini Afyon-İzmir demiryoluna götürmelerini teklif ederler. Adı Çeçeli Kara Murat olan bu genç önde, peşi sıra Yunan askerleri olduğu halde, Murat Dağı'nın derinliklerine doğru ilerlerler.

Sonunda da bu Türk kılavuzcunun kendilerini yanlış yöne doğru götürdüğünü anlarlar. Yunanlı komutan, "Bizi yanlış yöne getirmişsin. Bunun sonucunun ölüm olduğunu bilmiyor musun?" diye bağırdığında; Çeçe Köylü Kara Murat, "Benim görevim bu, seninki de öldürmek" der ve süngülenerek öldürülür. Yunanlı Komutan yanındaki Yunanlı subaylara, "Yanlış yere gelmişiz beyler. Kendisine hiçbir şey verememiş bir devlete bu denli bağlı insanlar oldukça yenilmiş olmamız doğaldır" der.

0.0
Son Düzenlemeler: -/-
İlgili İçerikler: Faruk Karabaşoğlu Sakin Karakuz Karahallı/Külköy köyünden, Mehmet Yılmaz Ekrem Karahan Eşme/Karacaömerli Köyünden, Dudu Yılmaz Karahallı/Külköy Köyünden, Halime Yaşar Hasan Kara Mehmet Karagöz Orhan Buğra Kara 06.03.2024 Tarihli Belediye Meclis Karar Özetleri İlanı
uşak belediyesi hakan uludağ anma çeçeli kara murat rota dağcılık