Haberler

UŞAK BELEDİYESİ'NDEN SOSYETE PAZARI'NA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME

569
27-11-2023

UŞAK BELEDİYESİ’NDEN SOSYETE PAZARI’NA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME

Sosyete Pazarı’nın haksız bir şekilde kapatıldığına yönelik çeşitli iddiaların bazı sosyal medya hesapları ile yayın kuruluşlarında yer alması ve gündemi meşgul etmesi üzerine Uşak Belediyesi bir bilgilendirme yayınladı.

İşletme ile ilgili yasal sürecin uygulandığı belirtilen açıklamada, iş yeri olarak açılan Sosyete Pazarı’nın bir pazar yeri şeklinde faaliyet gösterdiğine işaret edildi. Gerçek veya tüzel kişiler tarafından pazar yeri kurulamayacağına da değinilen açıklamada bu durumun haksız kazanca yol açtığı vurgusu yapıldı.

İşte o açıklama:

Murat T. isimli vatandaşın Belediyemize müracaatı üzerine, ilgili mevzuatlar gereği beyanı esas alınmış ve 13.09.2023 tarihinde tekstil ve züccaciye ürünleri satışı faaliyet konulu iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı düzenlenmiştir.

İşletme 11.11.2023 tarihinde faaliyete geçmiş, yapılan denetimlerde ise Murat T. isimli vatandaşın organizatörlük yaptığı, yönetmeliğe aykırı olarak iş yerini pazarcı esnafına kiraladığı ve pazar yeri olarak faaliyet gösterdiği, bu nedenle haksız kazanç temin ettiği ilgili kamu kurumlarınca yapılan denetimlerde tespit edilmiştir.

Pazar yerleri hakkında yönetmelik gereğince; pazar yerleri, imar planında belirlenmiş alanlarda bu yönetmelikte belirtilen asgari koşulları taşıyacak şekilde belediyeler tarafından kurulur. Gerçek veya tüzel kişiler tarafından pazar yeri kurulamaz.

İlgili mevzuatlar gereğince; 20.11.2023 tarihinde iş yeri açma ve çalışma ruhsatına aykırı faaliyette bulunan işletmenin ruhsatı iptal edilmiştir.

Belediyemizin ruhsat iptal işlemi ile ilgili olarak da, 24.11.2023 tarihinde Uşak İdare Mahkemesi; söz konusu işletmenin yürütmeyi durdurma talebini reddetmiştir.

Yine aynı işletmenin Afyonkarahisar ilinde de faaliyeti aynı nedenlerle sonlandırılarak iş yeri açma ve çalışma ruhsatı mahkeme kararı ile iptal edilmiştir.

İşletme sahibinin beyanlarına yönelik gerekli hukuki süreç başlatılmıştır. Konu hakkında gerçekler çarpıtılarak yapılan paylaşımlara ve yayınlara itibar edilmemesi amacıyla kamuoyuna önemle duyurulur.

0.0
Son Düzenlemeler: 27 Kasm, 2023
İlgili İçerikler: Uşak Merkez Eşme İlçesi'nden ​Halil Çoban Uşak Ulubey Çamdere Köyü'nden İbrahim Erdoğan GENÇ KUŞAK AKADEMİ'DEN ÖĞRENCİLERE MÜJDE ÇARŞI UŞAK PROJESİ'NDE DUYURU Uşak Merkez Atatürk Mahallesi'nden Ayşe Kaya Uşak Merkez Karaağaç Mahallesi'nden Halime Alpan Uşak Merkez Cumhuriyet Mahallesi'nden Mehmet Savaş Uşak Merkez Bozkurt Mahallesi'nden Emine Gümüş UŞAK KARAAĞAÇ MAHALLESİ MAHALLE KONAĞINDA KULLANILMAK ÜZERE TATAMİ ALIMI DOĞRUDAN TEMİN SONUCU Uşak Merkez Ünalan Mahallesi'nden Rabia Çelik
uşak uşak belediyesi mehmet çakın Sosyete Pazarı Sosyete