Haberler

UŞAK'TA ALTYAPIDA DEVRİM NİTELİĞİNDE ADIMLAR ATILIYOR

2099
9-10-2017

MARKA KENT OLMAYI HEDEFLEYEN UŞAK’A YAKIŞIR PROJE

Ağır kayıplara neden olan sel felaketi gibi afetler, şehirlere ve bölgede yaşayanlara hem maddi hem manevi zararlar veriyor. Afetlerin verdiği zararı en aza indirmeyi hedefleyen Uşak Belediyesi, esnafların mağduriyetini ortadan kaldırmak ve şehrin güzelliklerini olası bir afette yok olmasına engel olmak için kent tarihinin en büyük yatırımlarını hayata geçirmeye başladı.

Şehir nüfusunun artışı ve yetersiz kalan eski altyapıların ihtiyacı karşılayamaması üzerine Uşak Belediyesi, afetlerin meydana getirdiği kayıpları en aza indirecek 2014 yılından bu yana kent tarihinin en büyük yatırımlarına start verdi. Bu çalışmalar kapsamında ilk olarak başlanan hatlarda yenilenme ve genişletilme çalışmalarının ardından yeni hatlarla merkezin üzerindeki altyapı yükü şehrin dışına doğru taşınacak. Sel felaketinin önüne geçecek olan ve bir bölümü ilk battı çıktının yapımı sırasında tamamlanan yeni yağmur suyu tahliye hattı aktif hale getirilecek. Şiddetli yağışlarda meydana gelen selin ve su birikmesinin önüne geçecek en köklü ve kalıcı çözümler hayata geçecek.

Kemalöz Mahallesi ve Şeref Caddesi üzerinden önce 15 Temmuz Şehit Mehmet Çetin Köprülü Kavşağına, ardından Küçük Çarşı ve kent merkezine ulaşan suların önünü kesecek dev proje vurulan ilk kazmayla başladı. Daha önce Karayollarına kadarki bölümü tamamlanan, 1400'lük boruların yerleştirildiği yeni çalışmada yer yer 4 katlı bina yüksekliğinde derinliklere inilerek hatlar döşenecek.

Huzurpark civarında başlayan ve şiddetli yağmurlarda yaşanan sorunlara son verecek projenin kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Cahan, Uşak'ın her şeyiyle tam ve sorunsuz olması adına çalıştıklarını dile getirdi.

Marka kent olmayı hedefleyen Uşak’a yakışır proje

Şehri marka kent yapma idealiyle yola çıktıklarını ve bu iddianın her geçen gün bir yenisi ortaya çıkan örnek projelerle artarak sürdüğünü kaydeden Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan," Şehrimizdeki üst yapıyı belli bir noktaya getirdik. Yollarımızı, caddelerimizi, meydanlarımızı yeniledik. Ama alt yapı olmadan bunlar bir şey ifade etmiyor. Güzellikler bir afet anında ortadan kayboluyor. Bu nedenle afetlerde oluşan kayıp riskini düşürmek için en önemli sorunlarımızdan biri olan Kemalöz Mahallesi'nden, Şeref Caddesi'nden gelen suyun, Küçük Çarşı olarak tabir ettiğimiz alandan çarşı merkezimizde toplanması problemini kökünden çözecek bir adımı atıyoruz. Esnafımız bu durum nedeniyle ciddi şekilde su ve sel mağduru oluyordu. Artık bu mağduriyet giderilmiş olacak.” dedi.

Uşak tarihinin en büyük kazısı yapılacak

Battı çıktı ile başlayan çalışmalar kapsamında karayollarının bulunduğu bölgeye 1400'lük yağmur suyu tahliye hattının döşendiğini ve şimdi de Huzurpark civarındaki kısımdan Karayollarına kadar olan kısmına gidileceğini belirten Cahan, şöyle konuştu. “Sele neden olan suların tahliyesine yönelik yapılan, yağmur sularını sağlıklı biçimde kent merkezinden uzaklaştıracak boru hattının 3-4 katlı bir bina yüksekliğine denk gelen derinliklere kadar inecek. Yağmur suyu tahliye hattını 11 metre derinliğe döşeyeceğiz. Böylece şehrimizde, hem Küçük Çarşı ve merkezimizi hem de 15 Temmuz Şehit Mehmet Çetin Köprülü Kavşağımızı ve kent merkezimizi sel felaketinden kurtarmış olacağız. Bu konuda ciddi bir hazırlık yapıldı ve ilk kazmayı vurduk."

Uşak’ın sağanaktaki kaderini değiştirecek bir proje

Yapılan altyapı çalışmalarının memleket adına çok önemli olduğunu ifade eden Uşak Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Serdar Arıcan, "Şeref Caddesi ve Kemalöz Mahallesi ile yan bağlantılarından gelen sular battı çıktının altından geçmektedir. Biz 15 Temmuz Şehit Mehmet Çetin Köprülü Kavşağı’nı yaparken bir yandan da burada yapacağımız çalışmayı hesaba katarak bu yağmur suyu tahliye hattını battı çıktının oraya kadar getirmiştik. Şimdi oradaki boru hattımızla birleşecek olan bu alt yapı düzenlemesi bahsettiğimiz bölgelerden şehir içi alt yapısına gelen tüm suyu şehir içerisine hiç girmeden tahliye edecek. Bu vesile ile şehrin büyük bir sorununu çözmüş olacağız." dedi.

0.0
Son Düzenlemeler: 09 Ekim, 2017
İlgili İçerikler: UŞAK'TA İKİ PROJENİN RESMİ AÇILIŞI YAPILDI UŞAK'TAKİ YAĞIŞLAR MECLİS GÜNDEMİNDE KONUŞULDU ÇARŞI UŞAK'TA ÇALIŞMALAR HIZ KAZANIYOR UŞAK'TAN BESNİ'YE GÖNÜL BULUŞMASI UŞAK'TA CİRİTLER DEPREMZEDELER İÇİN ATILDI UŞAK'TA DEZAVANTAJLI ÇOCUKLAR SPOR İÇİN BİR ARAYA GELDİ Uşak'ta Oğuzhan Koç Rüzgarı Esti Gelin Helvası Gülümsetti UŞAK'TA KURTULUŞUN 100. YILI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE TAÇLANDI UŞAK'TA KURTULUŞ COŞKUSU TÜRKİYE'NİN BİR İLKİ DAHA UŞAK'TA YAPILDI
uşak uşak belediyesi nurullah cahan alt yapı modern yenilik