Haberler

​USRİUM Tanıtım Toplantısı Yapıldı

2591
26-01-2015

USRİUM Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Uşak Belediyesi, Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) ve Uşaklılar Eğitim ve Kültür Vakfı ortaklığında hazırlanan Uşak’ta Sosyal Riski İzleme, Önleme Uyumu Sağlama Merkezi Fizibilitesi (USRİUM ) Projesi tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Konuşma yapan Belediye Başkanı Nurullah Cahan, “Proje ile durum tespiti yaparak sosyal doku üzerinde çalışmalar yapacağız. Projemiz kentimizin kazanımlarını arttıracak bir sosyal sorumluluk projesidir” dedi.

USRİUM Projesi tanıtım toplantısı Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan etkinlikle tanıtıldı. Tanıtım Toplantısına Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın yanı sıra, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Sait Çelik, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar,  Belediye Başkan Yardımcısı Erol Korkmaz,  projeye destek olan kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Vatandaşlar ile yüz yüze görüşüldü

Uşak’ta birçok kurumun işbirliği ile önemli bir projeye imza atıldığını ifade eden Belediye Başkanı Nurullah Cahan, bu nedenle titiz bir çalışma yürüttüklerini aktardı. Proje kapsamında birçok vatandaş ile görüşüldüğüne işaret eden Cahan, “Görevli arkadaşlarımız vatandaşlarımız ile teker teker görüştü.  Yardım kabul edecek yaklaşık bin 700 hane ile birebir konuşuldu. 5 bin vatandaşımızın maddi durumu yaşı, eğitim durumu, ekonomik durumu, engel durumu sosyal durumu bilgisayar ortamına aktarılarak veriler oluşturuldu” dedi.

Yardımlar adaletli dağıtılacak

Kentte yapılan bütün yardımların adaletli bir şekilde dağıtılmasında da projenin etkisinin büyük olacağını dile getiren Cahan, “Yardımların tek elden dağıtılması yardıma muhtaç ailelerimize daha adaletli şekilde ulaşmamıza sağlayacaktır” şeklinde konuştu. Cahan, ”Uşak’ta çeşitli kuruluşlar zor durumda olan vatandaşlarımıza destekler vermektedir. Kurumumuzda sosyal belediyeciliğin gereği yardımlar yapmaktadır. Burada arzumuz durum tespiti yaparak bütün mahallelerde ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmektir. Projemiz ile yardımları tek elden yöneterek adaletli bir dağıtım yapacağız” ifadesini kullandı.

Sosyal yaralara parmak basılacak

Dağılmak üzere olan ve dağılan ailelere verilecek destekten, madde bağımlılığına, geleceğe kaygı ile bakan bireylerden intihar eğilime kadar birçok veri için bilimsel bir çalışma yapma imkanına proje ile kavuşacaklarına dikkat çeken Cahan, “Ailelerde boşanmak üzere olan, boşanan ve bu nedenle zor durumda olan vatandaşlarımıza da destek vermek niyetindeyiz. Geleceğe korku ile bakan ve geleceğinden kaygı duyan vatandaşlarımızı da proje kapsamında takip edeceğiz.  Projemiz gençlerimizin madde bağımlılığı gibi kötü alışkanlılarının önlenmesinde bütün kurumların iş birliği içinde çalışmasına vesile olacak.  Son zamanlarda ilimizde yaşanan intihar olaylarında da sorunun köküne inmemize projemiz katkı sağlayacak” diyerek projenin farklı bir sosyal yönüne de değindi.  

Sosyal belediyecilik gereği

USRİUM Projesi’nin sosyal belediyeciliğin bir gereği olduğuna değinen Cahan sözlerini şöyle tamamladı: “Sosyal belediyeciliğin gereklerini yerine getirirken bilimsel veriler ile çalışmak kentimiz adına son derece etkili olacaktır.  İstiyoruz ki insanlarımıza çare olalım. İstiyoruz ki insanlarımızın sorunu kalmasın. Sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed (SAV)’nin de dediği gibi ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir” sözü tam manası ile projemizde vücut bulacak”

Tüm mahallelerde uygulanacak

Proje hakkında bilgi veren Proje Yöneticisi ve Belediye Başkan Yardımcısı Erol Korkmaz, “Uşak'ın böyle bir projeye ihtiyacı olduğuna yardımlarda yapılan suistimaller dolayısıyla kanaat getirdik. Gelir seviyesi iyi olan vatandaşlarımızın bile yardım için bize istekte bulunduğunu gördük. Kentimizde gerçekten yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ulaşmak ve bölgelerin istekleri doğrultusunda harita çıkarmak için projemizi hazırladık. Projenin iki ilde daha uygulandığını gördük. Biz bu projeleri daha da geliştirdik. İlk olarak Dikilitaş Mahallesi’nde veri oluşturduk ve tek bir tuşa basarak vatandaşlarımıza ulaşabilecek duruma geldik. Örnek mahallemizin ardından diğer mahallelerimizde de çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor” dedi. 

5.0
Son Düzenlemeler: 27 Ocak, 2015
İlgili İçerikler: Kent Tarihi Müzesi'nde Ahilik Haftası Ödül Töreni Yapıldı Başkan Çakın Basın Mensuplarıyla Değerlendirme Toplantısında Bir Araya Geldi Gelişimin Mimarları İstişare Toplantısında Buluştu İade-i Ziyaret Uşak İçin İstişare Toplantısına Dönüştü Uşak Belediyesi'nde Görev Devir Teslimi Yapıldı ​Uşak İle Ruanda Arasında Ekonomik İşbirliği Görüşmesi Yapıldı Kentsel Dönüşüm Alanı'nda Tanıtım Ofisi Kuruldu Başkan Cahan, Anadolu Isuzu'nun Tanıtım Programına Katıldı Uşak'ın Tanıtımı El Birliği İle Olacak Uşak Belediyesi Sanat Akademisi'nin Galası Yapıldı
USRİUM Proje Tanıtım