Haberler

Yeşil Karaağaç'ta Gurbetçi Festivali Rüzgarı

887
5-08-2023

Coşkulu Etkinliklerle Festival Başladı

Uşak Belediyesi’nin bu sene ikincisini düzenlediği Gurbetçi Festivali, sıcak hava şartlarına rağmen yoğun bir katılımla başladı. İlk gününde eğlenceli ve renkli anlara sahne olan festival birçok özel konuğu da bünyesinde ağırladı.

Model araçlarla 15 Temmuz Şehitler Meydanı’ndan Yeşil Karaağaç Doğal Yaşam Merkezi’ne kadar düzenlenen kortejle başlayan Gurbetçi Festivali, alanda yapılan kapsamlı etkinliklerle ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Festivalin ilk gününe Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, AK Parti Uşak İl Başkanı Himmet Yaşar çok sayıda Uşaklı vatandaş ve gurbetçi katıldı.

Festivalin İlk Günü Dolu Dolu Geçti

Mehter takımının müzik şöleniyle açılan etkinlik alanında; Jetfoiler, Paramotor, Motocross ve Flyboard gibi akıllara kazınan birçok gösteri yapıldı. Gün içinde hiç durmadan devam eden; Kick Boks, mini bowling, mini golf ve balon futbolu gibi sportif faaliyetlerin yanı sıra kültürel değerleri en güzel şekilde yansıtan halk oyunları gösterisi izleyenleri büyüledi. Muhteşem enerjisi ve sesiyle geceye damga vuran Ufuk Çakır gurbetçiler tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Konserin ardından Başkan Çakın,çadır kamp alanında gençlerle buluştu.

Ayrıca Uşaklı ve başka illerden gelen onlarca esnafın birbirinden çeşitli ürünleri hazırlanan stantlarda yerini aldı. Vatandaşlar gün boyu stantları yoğun ilgi gösterdi.

Uşak Belediyesi Gurbetçi Vatandaşlar İçin Kolları Sıvadı

Gurbetçi vatandaşların festival boyunca güzel anılar biriktirip keyifli vakit geçirmesini temenni eden Başkan Çakın, “Böyle güzel bir festivalde tekrardan sizlerle buluşmuş olmak bizi çok mutlu etti. Gurbetçi Festivali’nin amacı öncelikle yurtdışında yaşayan Uşaklı hemşehrilerimizin memleketlerine geldiklerinde güzel zaman geçirmesi ve mutlu anılar biriktirmesidir. Aynı zamanda yurtdışından gelen vatandaşlarımızın burada yaşayan hemşehrilerimle kaynaşıp, gönül bağı kurması da bizleri son derece mutlu etmektedir. Bizim amacımız Türk milletinin, birlik ve beraberliğini pekiştirmek ve daha fazla güzel anı biriktirmesini sağlamak. Bundan sonra da bu anlayışla çalışarak, her sene daha iyisini yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Gurbetçi Festivali Katılımcılarından Büyük Övgü Aldı

Festivalin onur konuğu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, “Bundan 60 sene önce Avrupa’nın dört bir yanına Türkiye’den vatandaşlarımız gitti. Oralara çalışmak için giden vatandaşlarımız çalışkanlıklarıyla, fedakarlıklarıyla, azimleriyle ve başarılarıyla bugün güçlü hale geldiler. Benim başkanı olduğum kurum Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla kuruldu. Cumhurbaşkanımız insan odaklı iç ve dış politika anlayışı çerçevesinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm olabilmek adına bu kurumu kurdu. Bizim amacımız yurtdışında olan vatandaşlarımızın Türkiye ile bağını devam ettirmek. Uşak Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çakın’da bu çerçevede ikinci kez böyle güzel bir projeye adım attı. Sizlerin huzurunda Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızı düşündüğü için Başkanımız Sayın Mehmet Çakın’a teşekkür ediyorum.” dedi.

AK Parti Uşak İl Başkanı Himmet Yaşar konuşmasında, “Yurtdışında yaşayan gurbetçi kardeşlerimiz bulundukları ülkelerde Türkiye’nin temsilcisi olmuştur. Bulundukları ülkelerle ülkemiz arasında gerek ticari gerekse kültürel ilişkilerin gelişmesine öncülük etmişlerdir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yurtdışı gezileriyle gurbetçi kardeşlerimiz ile sık sık görüşmektedir. Biz AK Parti olarak gurbetçi kardeşlerimizle her zaman iletişim halinde olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çakın’a da bu güzel organizasyon için teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Uşak Valisi Dr. Turan Ergün ise, “Biz geçen yıl Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çakın ile birlikte Gurbetçi Festivali’nin ilkini gerçekleştirmiştik. Bu sene de burada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Dün Eşme’deydik, 33 yıl Almanya’da çalışmış ve emekli olmuş bir kardeşimizle sohbet ederken sayın valim dedi, her yıl Türkiye’ye gelirim her yıl KapıKule’ye geldiğimde bayrağımızı görünce ağlarım dedi. Yani gurbetçilik zordur, özlem zordur ama ne mutlu bize ki bundan 60 yıl önce basit işler için giden nesil artık gurbetçi değil Avrupa’nın sahibi ve işvereni durumuna geldi. Ben şuna inanıyorum, bir milletin gücü sadece milli sınırları içindeki güçle ölçülmez. Ne mutlu bize ki bugün Avrupa’da 5 Milyon Türk vatandaşı olarak onların ekonomilerine etki ederek orada söz sahibi oluyoruz. Gurbetçi kardeşlerimiz, siz buraya geldiğinizde mutlu ve huzurlu vakit geçirmeniz, güzel anılarla Avrupa’ya geri dönmeniz için özenle çalışıyoruz.” dedi.

Protokol üyeleri konuşmaların ardından alanda bulunan stantları gezerek esnafla ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Gurbetçi Festivali Cumartesi ve Pazar günü de Yeşil Karaağaç Doğal Yaşam Merkezi’nde vatandaşları ağırlamaya devam edecek.

0.0
Son Düzenlemeler: -/-
İlgili İçerikler: BAŞKAN ÖZKAN YALIM'DAN TARHANA FESTİVALİ VE MURAT DAĞI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA KAPSAMLI TESİS YEŞİL SAHALARA YILDIZ YETİŞTİRECEK Yeşilkaraağaç Mahallesi Sakinlerinden, Fadime Özdemir Zeliha Yeşil YEŞİL KARAAĞAÇ GÖLETİ SOSYAL TESİSLERİ DOĞASEVERLERİN BULUŞMA NOKTASI OLACAK Elif Yeşilkaya Yeşil Karaağaç Mahallesi Sakinlerinden Mehmet Karakuş Özlem Yeşildağ Arefe Yeşil Marzıya Yeşildağ
uşak uşak belediyesi mehmet çakın gurbetçi festivali