Haberler

YÜREKLERE DOKUNAN FOTOĞRAF 90 YIL SONRA CANLANDIRILDI

536
27-10-2023

YÜREKLERE DOKUNAN FOTOĞRAF 90 YIL SONRA CANLANDIRILDI

1933 yılında Cumhuriyet kutlamalarında Hüsnü Kazım Özler tarafından çekilen “Cumhuriyeti biz böyle kazandık” fotoğrafı, 90 yıl sonra tekrar can buldu. Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları Cumhuriyet’in 100. yılında, zaferin mutluluğunu ve gururunu tekrardan hissettirmek için kamera karşısına geçti.

Uşak’ın ilk fotoğrafçısı ve milli mücadeledeki birliği en iyi yansıtan “Cumhuriyeti biz böyle kazandık” fotoğrafını çeken Hüsnü Kazım Özler’in oğlu Mustafa Özler ise fotoğraf makinesinin başına geçerek babasını canlandırdı.

“Uşak’ın Adını Türkiye’ye Duyuran Resim”

90 yıl sonra canlandırılan fotoğrafta babasının rolünü oynamaktan mutluluk ve gurur duyduğunu belirten Mustafa Özler, “Bu resim Uşak’a mâl olmuş bir resim. Uşak’ın adını Türkiye’ye duyuran tek resim. Böyle gurur verici bir tablo Cumhuriyet’in 100. yılında tekrar canlandırıldığı için çok mutluyum.” dedi.

Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda oyunculuk yapan Seçil Büyükuğurlu ise, “Kesinlikle bugün burada olmak çok gurur verici öncelikle bunu söylemem gerekiyor. Kurtuluş adlı tiyatro oyunumuzu da birçok defa sergiledik ve oyunu oynarken canlandırdığım karakter de çekilen zorlukları hissettiriyor. Fotoğraf yıllar önce Uşak’ta çekildi. Uşaklı birisi olarak bu bana ayrı bir gurur veriyor. Yüzlerindeki ifade o zamanlarda yaşanılan mücadeleyi ve çektikleri zorlukları bize hissettiriyor.” diye konuştu.

Canlandırmada yer almaktan mutluluk duyduğunu söyleyen ve ileride çocuklarına anlatacakları gurur verici bir anı edindiklerini belirten Çağrı Gülerer, “90 yıl sonra bu fotoğrafın canlandırılmasında rol oynamak benim için çok büyük bir gurur. Zaten Uşak’ın kurtuluşu ile ilgili de bir oyun oynuyoruz ve orada da Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık fotoğrafını canlandırıyoruz. Burada olduğumuz için çok mutluyuz.” dedi.

0.0
Son Düzenlemeler: 30 Ekim, 2023
İlgili İçerikler: KADINLARIN HAYATINA DOKUNAN ANLAMLI PROJE KIZ MESLEK LİSESİ'NİN EMEKTAR ÖĞRETMENLERİ YILLAR SONRA AYNI BİNADA BULUŞTU 100 YIL SONRA AYNI BERABERLİK RUHU YAŞATILDI GÖNÜLLERE DOKUNAN PROJE YENİ AŞEVİ EL BİRLİĞİYLE YÜKSELECEK FOTOĞRAFLARLA UŞAK TARİHİNE YOLCULUK Uşak Tarihiyle, Kültürüyle, Doğasıyla Fotoğraflarda Can Buldu Büyük Taarruzun Süvari Birliği 95 Yıl Sonra Yeniden Uşak'ta Birbirinden Değerli Uşak Fotoğrafları Görücüye Çıktı Başkan Cahan, "Haydi Uşak! Fotoğrafına Sahip Çık" BİLGİSAYAR YAZICI TELEVİZYON VE FOTOĞRAF MAKİNESİ
uşak uşak belediyesi mehmet çakın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı