Haberler

Başkan Çakın Basın Mensuplarıyla Buluştu

872
12-01-2021

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında kentte faaliyet gösteren basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle 10 Ocak’ta gerçekleştirilemeyen Çalışan Gazeteciler Günü Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen programla kutlandı. Düzenlenen programa Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak Belediyesi Başkan Yardımcıları, ulusal ve yerel basın yayın organlarının temsilcileri katıldı.

Programda konuşan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, gazeteciliğin yalnızca bir meslek değil, tarihe tanıklık etmek anlamını taşıdığını dile getirdi.

Türk basınının tarihten bu yana birçok toplumsal olayda önemli bir rolü göğüslediğini ifade eden Çakın, yakın tarihimizdeki en önemli örneklerinden bir tanesinin 15 Temmuz olduğunu kaydetti. Gazeteciliğin, normal zamanlarda dahi önemli bir misyonu barındırdığını paylaşan Çakın, “Gazetecilik; halkımızın tarafsız, doğru ve eksiksiz bilgiye ulaşabilmesinin teminatı, onların taleplerini üst yönetimlere aktararak çözüm aramak, kamunun vicdanı ve sesi olmak demektir. Gazetecilerimizin üstlendiği görev ve sorunlulukların farkında olan bir yönetim anlayışıyla, bizler de Uşak Belediyesi olarak daima basın mensuplarımızın yanında yer almaya, her anlamda onların destekçisi olmaya gayret gösteriyoruz ve göstereceğiz.” dedi.

2020 Yılı Değerlendirildi

Toplantıda 2020 yılında Uşak Belediyesi’nin hayata geçirdiği çalışmalara da değinen Başkan Çakın, alt yapıdan üst yapıya, sosyal ve kültürel projelerden sosyal yardımlara kadar her alanda hizmet üretildiğini ifade etti.

Pandemi sürecinde üstün bir mücadelenin ortaya koyulduğunu, salgına rağmen hizmetlerin durmadan devam ettiğini dile getiren Başkan Çakın, “Modern şehirler arasında yer alan, konsept projeler barındıran bir Uşak için kesintisiz hizmeti ilkemiz biliyoruz. Mutlu bir gelecek için, kalıcı yatırımlarla insanımıza hizmet için çalışmaya devam edeceğiz. Samimiyetle ve yüzü daima halkına dönük, şeffaf bir belediyecilik anlayışı yönetimimizin daima temeli olacak.” dedi.

Şehrin vitrini olacak yeni bir konseptin uygulanacağı Yayalaştırılan Sokaklar Projesi’nin ilk adımının atılarak Kurtuluş Mahallesi’nde bulunan 5 sokağın trafiğe kapatıldığını aktaran Başkan Çakın, gelen soru üzerine İsmetpaşa Caddesi’nde de cephe yenileme ve cadde ıslahına yönelik bir çalışma yapıldığını kaydetti.

Başkan Çakın’ın konuşmasından satır başları şöyle:

* Belediyemiz, 2020 yılı boyunca 204 bin metrekare ham yol açımı, 28 bin ton sıcak asfalt serimi, 206 bin metrekare sathi yol kaplaması gerçekleştirdi. Ekiplerimiz tarafından 104 bin metrekare taş parke taş parke imalatı ve 25 bin metre bordür döşeme işlemi ile 105 bin metrekare sıcak asfalt yaması yapıldı.* Şehrin görünen yüzü kadar görünmeyen yüzü olan altyapı konusuna da büyük bir özveriyle çalışmalar gerçekleştirdik. Yıl boyunca çeşitli noktalarda gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında 20 bin metrenin üzerinde içme suyu, 950 metre yağmur suyu ve 22 bin metre kanalizasyon hattı döşeme işlemi gerçekleştirdik.

* Yine Kentsel Dönüşüm alanının canlanması ve yatırımların karşılık bulması adına, Belediyemize ait 5 müdürlük ve bazı servisler bölgede bulunan yeni hizmet binasına taşındı. Sıradaysa, tadilatları süren ikinci binamız var. İşlemlerin tamamlanmasıyla müdürlüklerimizin taşınmasını ve alana bir belediye meydanı kazandırmayı, bölgeyi kalkındırmayı hedefliyoruz.”

* Pazar esnafımızın ve hemşehrilerimizin, hem kış hem de yaz şartlarından olumsuz etkilenmemesi için Fatih ve Cuma Pazarlarının etrafını kapattık. Ayrıca Karaağaç Şehitler Stadyumu’nun yan kısmına, bölgenin ihtiyacını karşılamak üzere yeni bir kapalı pazar yerinin kazandırılması için çalışma başlattık.* Ülkemizin yarınlarını ve halkımızın huzurunu korumak üzere mücadele eden değerli gazilerimiz için, Mevlana Parkı’nda örnek bir dernek binası inşa ettik. Bu konsept yapıyı Gaziler Günü’nde düzenlediğimiz özel bir törenle hizmete açtık.

* Yine toplum yararına projelerimiz kapsamında yer temini ve yapım işlemini üstlendiğimiz modern Kızılay Kan Alma Birimi’ni şehrimize kazandırdık.* 2017 yılının en iyi kamu kuruluşları projesini şehrimizle buluşturarak, annelerin günlük hayatlarında yaşadığı bebek emzirme ve bakım sorununa köklü bir çözüm sağladık. Kartlı sistemler çalışan, her gün bir bebek bezinin ücretsiz temin edilebildiği, üzerinde engelli şarj istasyonu ile kitap paylaşım noktalarının yer aldığı Bebek Bakım ve Emzirme Kabinlerini belediyemizin yan kısmına ve Tiritoğlu Parkına yerleştirdik.

* Kalfa Mahallemizin arzu ettiği çok amaçlı kapalı salonunu tamamlayarak hizmete sunduk.

* Milli servet sayılan ve zaman içerisinde atıl duruma düşen Huzurpark Amfi Tiyatro’yu yenileyerek etkinliklere hazır hale getirdik.

*Yine Huzurpark’ın üst kısmında yer alan ve hemşehrilerimizin kavuşmak için gün saydığı Şelale Restoran için başlatılan revizyon çalışmalarını tamamladık ve her şeyiyle hazır hale getirdik.

* Büyük yatırımlarla inşa edilmiş olan ancak yıllardır layıkıyla değerlendirilemeyen Atapark'ta bulunan kulenin; şehrin simge yapılarından biri haline gelmesi ve bir şehir müzesine dönüştürülmesi için çalışma başlattık.

* Şehrimizdeki sosyal donatı ihtiyacını karşılamak üzere 19 yeni çocuk park alanını hemşehrilerimizle buluşturduk. Sağlıklı yaşam için 24 parkımızı spor aletleriyle donattık. Kentimize bir yıllık süreçte 80 bin 859 metrekare yeni yeşil alan kazandırdık.

* Şehrimizdeki sanat anlayışına yeni bir yön vermek adına çalışmalar başlattık. Bu kapsamda, yılın ilk aylarında birçok önemli konseri kent halkıyla buluşturduk. Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun sahneye taşıdığı birbirinden özel tiyatro oyununun yanı sıra; Kent Tarihi Müzemizi de adeta bir kültür evine dönüştürdük. Yapılan iyileştirmelerle bir örnek haline gelen müzemiz, Müze Özendirme Yarışması’nda ödül alarak bizleri gururlandırdı.

* Belediyemiz tarafından kentin tanıtımında ve yeni neslin spora teşvikinde önemli bir rol üstlenen Uşakspor’umuza sahip çıktık. Şampiyonluk iddiasını sürdüren Uşakspor için, Huzurpark’taki spor tesislerine iki yeni çim saha yaptık.

* Yine geleneksel sporlarımıza sahip çıkarak, ata sporumuz ciride verdiğimiz desteğin yanı sıra Kemankeş Okçuluk sporunu da şehrimizle buluşturduk.

* Spor severleri kum voleybolundan tenise kadar farklı birçok branşta turnuvalarla birleştirdik. Ayrıca gençlerin sporda profesyonelleşmesi ve temsil yeteneği kazanması amacıyla alt yapıya önemli yatırımlar yaparak çeşitli eğitim projelerine imza attık.

* Gönül Belediyesi olma şiarıyla çıktığımız bu kutsal yolda, 3 bin 505 gıda paketi, bin 300 temizlik malzemesi, 2 bin 615 sebze ve meyve kolisi, 336 vatandaşımıza kıyafet, 450 ailemize nakdi yardım yaptık. 77 ailemize 2. el eşya, 720 ailemize de hoş geldin bebek paketi teslim ettik. Dezavantajları ortadan kaldırmak idealiyle, 100 çölyak hastamıza 3 ton glütensiz un ve 30 çölyak hastamıza 300 kg PKU’lu un dağıtımı sağladık. Yalnızca Ramazan ayı içerisinde 2 binin üzerindeki dar gelirli ailemize 11 bin 645 kişilik iftar yemeği verdik.

* İnsanımıza hizmeti öncelediğimiz yönetim anlayışımızda, sokaklarımızın sessiz paydaşı sokak canlılarımızı da unutmadık. Bu kapsamda olası yaralanma ve hastalık durumlarına en hızlı ve sağlıklı müdahale için ambulans niteliğindeki “hayvan acil müdahale aracını” hizmete soktuk.

* Ayrıca sofralarımızdan artan bayat ekmekleri hayvanlarımızla buluşturmak, israfı önlemek üzere, “Bayat Ekmek Toplama” kutuları oluşturarak şehrimizin çeşitli noktalarına yerleştirdik.

* Katı atık düzenli depolama tesisimizin bulunduğu bölgeye enerji üretim tesisi yaparak çöplerden elde edilen metan gazının elektrik enerjisine dönüştürülmesini hedefledik.

0.0
Son Düzenlemeler: 07 Ekim, 2021
İlgili İçerikler: Kiraz Çakın ŞEHİR TİYATROSU GÖKYÜZÜNDE BİR NOKTA'YI SEYİRCİYLE BULUŞTURDU BAŞKAN ÇAKIN: UŞAK'A DEĞER KATMAK İÇİN KARARLILIKLA ÇALIŞACAĞIZ BAŞKAN ÇAKIN'DAN ÇARŞAMBA PAZARI ESNAFI'NA ZİYARET BAŞKAN ÇAKIN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI'NI KUTLADI Sivaslı/Karaboyalık Köyünden, İsmet Çakın BAŞKAN ÇAKIN ARASTANIN İLK BETONU İÇİN DÜĞMEYE BASTI BAŞKAN ÇAKIN HAYATA GEÇİRİLEN 15 FARKLI PROJEDE İNCELEME YAPTI BAŞKAN ÇAKIN: BU MİLLET GAZİ OLUR, ŞEHİT OLUR AMA ESİR DÜŞMEZ Osman Çakın
uşak uşak belediyesi basın kutlama mehmet çakın 10 çalışan gazeteciler günü